Valóban kevésbé vegyszerezett a termelőtől vásárolt földieper?

posted in: Blog | 0

A lengyelországi  Pro-Test Alapítvány munkatársai nemrégiben kutatást végeztek. Epret vásároltak az üzletekben és közvetlenül a termelőktől, majd egy speciális laboratóriumban megvizsgálták a gyümölcsöket, hogy kiderítsék, tartalmaznak-e növényvédő szereket.

A közvetlenül a termelőtől vásárolt eper valóban növényvédőszer-mentes?

Azt mondják, hogy a legjobb, növényvédőszer-maradványoktól és permetszerektől mentes eper az, amelyet közvetlenül a gazdától vásárolunk. A gazdák gyakran biztosítják a vásárlókat arról is, hogy az általuk termesztett eper növényvédőszer-mentes és nem permetezett. A lengyelországi fogyasztók a piacokon vásárolt eperben is megbíznak, ugyanakkor a kereskedelmi láncok által kínált gyümölcsöt fenntartással fogadják.

Az alapítvány két helyen is ellenőrizte, hogy tartalmaznak-e növényvédőszer-maradványokat az eperben, amelyet az egyrészt a kereskedelmi egységekben, illetve egy olyan gazdálkodótól vásároltak, akik évek óta közvetlenül az autójából kínálja a termékeit. Egy akkreditált laboratóriumban végzett tesztek során több növényvédőszert is ellenőriztek, és ezek alapján hasonlították össze, hogy ezen anyagok  milyen mennyiségben vannak, avagy nincsenek a vizsgált eprekben.

Fotó: Pixabay

Íme a legfontosabb teszteredmények:

  • Az összes vizsgált földieper számos növényvédőszer-maradványt tartalmazott, de egyik minta sem haladta meg az európai szabványok által meghatározott megengedett határértékeket.
  • A kereskedelmi üzletekből származó eperben a kutatók akár hat különböző növényvédőszer-maradványt is kimutattak, míg a gazdálkodótól származó eperben ötöt.
  • A Pro-Test Alapítvány kutatásának eredményei lerombolják azt a mítoszt, miszerint a gazdálkodótól vagy a piacról származó eper kevésbé szennyezett növényvédőszer-maradványokkal, mint más termékek.

Az alapítvány hangsúlyozza, hogy nincsenek egészséges növényvédő szerek

Habár a vizsgált eperben kimutatott növényvédőszer-mennyiség nem haladta meg a megengedett határértékeket, a teszteredmények továbbra is aggodalomra adnak okot a különböző káros vegyületek nagy száma miatt. Még ha egyenként a normál tartományon belül is vannak, sokféle peszticid keverékének egészségünkre gyakorolt ​​hatásai még mindig nem teljesen ismertek. Különböző tanulmányok is igazolják, hogy az egyes növényvédő szerek toxicitása fokozódhat, ha másokkal kölcsönhatásba lépnek.

Egy kutatás eredményei szerint a gyomorrák, végbélrák, májrák, hólyagrák és agydaganat gyakoribb volt azokban a régiókban, ahol magasabb volt a peszticidhasználat mértéke, mint ott, ahol alacsonyabb. A daganatos megbetegedések mellett több más betegség is kapcsolatban áll a növényvédő szerekkel, amelyek szintén halálosak lehetnek, vagy ronthatják az életminőséget. Ezek közé tartozik a Parkinson-kór, az Alzheimer-kór, valamint légzőszervi és reprodukciós rendellenességek is.

A földieper tesztje Lengyelországban történt, itthoni friss kutatásról egyelőre nincs információnk,  viszont Itthon is beindult a szabadföldi szamóca értékesítése, sőt, van ahol már cseresznyét is értékesítenek.

Címlapfotó: Pixabay

Hírlevél

Iratkozzon fel a hírlevelünkre és minden héten elküldjük a legjobb akciós újságokat!

Az adatkezelés részletei