Business Insider összeszedte, mi az a három költségi szokás, ami a legjobban lecsapolja a pénztárcánkat, és azt is, hogyan küzdhetünk ellenük.
Kerüljük az érzelmi alapú költést
Egy-egy impulzusvásárlás nem feltétlenül probléma, azonban könnyű belecsúszni a rendszerességbe. Akkor is, ha csak egy csokiszeletről van szó, sok kicsi sokra megy és hosszú távon riasztó mennyiségű pénzt tudunk elszórni rá.
Hogyan lehet elkerülni az ilyen költést?
- Kiváltó okok azonosítása: stressz, unalom, szomorúság – figyeljük meg, hogy mi vezet a leggyakrabban az impulzusvásárláshoz. A reakció megértése segíthet abban, hogy elkerüljük a felesleges pénzkiadásokat.
- A 24 órás szabály: ha úgy érezzük, valamit meg akarunk venni, várjunk egy napot, mielőtt megtesszük. Ha másnap is jó ötletnek tűnik, akkor kisebb az esélye, hogy újabb darabbal bővül a felesleges tárgyaink kollekciója.
- Alternatívák: amikor stressz, szomorúság áll az impulzusvásárlás mögött, akkor érdemes ingyenes alternatívák után nézni. A mozgás, a társas kapcsolatok jó hatással vannak a mentális állapotra, lehet, hogy elég egy séta is ahhoz, hogy kicsit jobban érezzük magunkat.
Figyeljük a pénz útját
Készíthetünk tervet a hónap elején arról, hogy nagyjából mire mennyit tervezünk költeni. A rezsiszámlák, illetve az élelmiszerrel kapcsolatos kiadások körülbelül hasonlóan alakulnak hónapról hónapra, ezekkel nagyjából lehet tervezni.
A megtakarítás is sokkal hatékonyabb akkor, ha nem a hónap végén tesszük félre, ami marad, hanem egyből a fizetés érkezése után elkülönítünk egy meghatározott összeget.
Érdemes minél alaposabban követni a kiadásinkat ahhoz, hogy megismerjük a költési szokásainkat. Erre használhatunk egy Excel-táblát vagy különböző mobilappokat, és vannak olyan bankok is, amelyek alkalmazásukban maguk teszik elérhetővé ezt a funkciót. Pár hónap után már egyértelműen látni fogjuk, ha valamelyik kategória indokolatlanul magas.
Vegyük figyelme a váratlan kiadásokat
A Business Insidernek nyilatkozó pénzügyi szakértő, Lorianne Rivas szerint a váratlan költségekre is fel lehet készülni. A szakértő azt tanácsolja, hogy rakjunk félre minden hónapban egy adott összeget a tervezhetetlen kiadásokra, így amikor váratlanul nagyobb költéssel állunk szembe, az nem terheli aránytalanul nagy mértékben a számlánkat – írja a hvg.