Ezt a hibát rengetegen elkövetik a felvágott lefagyasztásánál

2026. 05. 23.

Felvágott-gondok: a legtöbb háztartásban előfordul, hogy marad néhány szelet sonka, szalámi vagy sajt a hűtőben. Ilyenkor sokan automatikusan a mélyhűtő felé nyúlnak, hiszen jó ötletnek tűnik lefagyasztani a megmaradt ételeket a pazarlás elkerülése érdekében. A módszer valóban működhet, de csak akkor, ha megfelelően tároljuk a felvágottakat és a sajtokat. Egy rosszul megválasztott csomagolás vagy helytelen kiolvasztás ugyanis könnyen ront az állagon, az ízen, sőt még az eltarthatóságon is – írja a Startlap.

(Forrás: Grace Cary/Getty Images)

Nem minden felvágott reagál ugyanúgy a fagyasztásra

A legtöbb felvágott biztonságosan lefagyasztható, de nem mindegyik viseli ugyanolyan jól a hideget. A keményebb, szárazabb húskészítmények általában jobban bírják a mélyhűtést. A szalámi, a sonka, a főtt sonka vagy a füstölt kolbász például kiolvasztás után is megőrzi az ízét és az állagát, így ezeknél ritkábban tapasztalható minőségromlás.

A klasszikus szeletelt felvágottak, például a gépsonka vagy a párizsi szintén fagyaszthatók, de náluk előfordulhat, hogy kiolvasztás után több nedvességet eresztenek. Emiatt kissé puhábbak vagy vizesebb tapintásúak lehetnek, de megfelelő tárolás mellett továbbra is fogyaszthatók maradnak.

A sütni való kolbász szintén mehet a mélyhűtőbe, viszont ennél különösen fontos a légmentes csomagolás. Ha túl sok levegő marad mellette, könnyen kiszáradhat, és elveszítheti szaftosságát.

Az Aldiban most egész jó áron juthatsz csemegesonka felvágotthoz!

Ezeket a húskészítményeket jobb óvatosan kezelni

A puhább, kenhető állagú készítmények már kevésbé szeretik a fagyasztást. A májkrém, a májas vagy más krémesebb termékek kiolvasztás után gyakran szemcséssé és morzsalékossá válnak. Az állaguk könnyen széteshet, emiatt kevésbé lesznek élvezetesek.

Hasonló a helyzet a véres hurkával és egyes lágyabb húskészítményekkel is. Ezek kiolvasztás után sokszor elveszítik a tartásukat, kenődőssé vagy kellemetlen állagúvá válhatnak. Ha mégis lefagyasztjuk őket, érdemes a kiolvasztást követően rövid időn belül elfogyasztani.

Maradhat a bolti csomagolás?

Sokan egyszerűen az eredeti csomagolásban teszik a felvágottat a mélyhűtőbe, pedig ez hosszabb távon nem a legjobb megoldás. A bolti csomagolások többségét hűtőszekrényes tárolásra tervezték, nem pedig tartós fagyasztásra.

A hőmérséklet-változás miatt az anyag szerkezete megváltozhat, a csomagolás könnyebben sérülhet, és több levegő juthat az ételhez. Ez gyorsíthatja a kiszáradást és ronthatja a minőséget.

A legbiztonságosabb megoldás, ha a felvágottat kivesszük az eredeti csomagolásból, majd légmentesen zárható fagyasztózacskóba vagy fagyasztásra alkalmas dobozba tesszük. Fontos, hogy minél kevesebb levegő maradjon mellette.

Mi az a fagyási sérülés?

A fagyási sérülés gyakori probléma a nem megfelelően csomagolt élelmiszereknél. Ilyenkor a felvágott vagy a sajt felszíne kiszárad, és fehéres, szürkés vagy barnás foltok jelenhetnek meg rajta.

Ez nem azt jelenti, hogy az étel megromlott vagy veszélyessé vált. A probléma inkább minőségi: a hús szárazabb, rágósabb és kevésbé ízletes lehet. A háttérben többnyire a vízvesztés áll, amit a rosszul záródó csomagolás vagy a fagyasztóban tapasztalható hőmérséklet-ingadozás okoz.

Érdemes kisebb adagokban lefagyasztani

A felvágottakat praktikus kisebb adagokra osztva eltenni. Így nem kell minden alkalommal az egész csomagot kiolvasztani, csak annyit, amennyire valóban szükség van.

Ha szeletelt sonkát vagy szalámit teszünk el, érdemes a szeletek közé sütőpapírt vagy fóliát helyezni. Ez megakadályozza, hogy a szeletek összefagyjanak, így később könnyebb lesz egyenként kivenni őket.

Hasznos lehet az is, ha a csomagolásra ráírjuk a fagyasztás dátumát. Így könnyebb nyomon követni, mióta van a mélyhűtőben az adott étel, és elkerülhető, hogy hónapokkal később egy elfelejtett adag kerüljön elő.

Mennyi ideig marad jó a felvágott?

A húskészítményeket érdemes legalább mínusz 18 Celsius-fokon tárolni. Ilyen körülmények között a legtöbb felvágott körülbelül négy-hat hónapig megőrzi jó minőségét.

A vákuumcsomagolt termékek általában tovább bírják, mert kevesebb levegő és nedvesség éri őket. Ettől függetlenül a hosszú tárolás náluk is ronthatja az állagot és az aromát.

A kiolvasztás legalább olyan fontos, mint a fagyasztás

A felvágottat nem ajánlott szobahőmérsékleten felengedni. A legbiztonságosabb módszer, ha a mélyhűtőből közvetlenül a hűtőszekrénybe tesszük át.

A lassú, hűtőben történő kiolvasztás segít megőrizni az állagot, miközben csökkenti a baktériumok elszaporodásának esélyét. A felengedett húskészítményeket és sajtokat érdemes minél hamarabb elfogyasztani.

Az újrafagyasztás nem ajánlott, mert jelentősen ronthatja az ízt, az állagot és az élelmiszer biztonságát is.

A sajtoknál sem mindegy, melyik kerül a mélyhűtőbe

Nemcsak a felvágottak, hanem többféle sajt is jól bírja a fagyasztást. A kemény és félkemény sajtok, például a gouda, az ementáli vagy a hegyi sajt kiolvasztás után is jól használhatók.

Bár kissé morzsálódóbbá válhatnak, szendvicsekhez, melegszendvicsekhez, rakott ételekhez vagy sütéshez továbbra is tökéletesek.

A lágy, friss és krémes sajtok viszont kevésbé alkalmasak mélyhűtésre. Ezek gyakran vizesek, darabosak vagy kellemetlenül morzsásak lesznek kiolvasztás után, így az élvezeti értékük jelentősen csökkenhet.

A megfelelő csomagolással és körültekintő tárolással azonban a legtöbb felvágott és több sajtféle is biztonságosan lefagyasztható, így kevesebb étel végzi a kukában, és mindig lehet otthon egy gyorsan felhasználható tartalék.

 

Érdemes feliratkozni hírlevelünkre is, melyben heti rendszerességgel megtalálhatóak a szupermarketek legfrissebb, akciós ajánlatai is.

Tudtad? Facebookon, Instagramon vagy akár Viberen is értesülhetsz legújabb tartalmainkról! Friss hírek, akciók, spórolási tippek, pénztárcabarát trükkök és házi praktikák egy helyen!

Ezt olvastad már?

Ajánlott videó

Hírlevél

Iratkozzon fel a hírlevelünkre és minden héten elküldjük a legjobb akciós újságokat!