Ezekben a zöldségekben, gyümölcsökben van a legtöbb növényvédőszer

posted in: Blog | 0

Közzétette éves jelentését az Európai Élelmiszerbiztonsági Hivatal az európai élelmiszerekben, zöldségekben, gyümölcsökben található növényvédőszer szennyezettségéről. Kiderült, mi mennyire szennyezett, és van egy rendkívül aggasztó tendencia is – írja a Tudatos Vásárlók Egyesülete.

Az Európában forgalmazott élelmiszerek 42%-ában mutattak ki szermaradványokat

Ez a szám hozzávetőlegesen egyezik az elmúlt évek átlagával, de aggasztó, hogy egyre nő a növényvédőszer-keverékeket tartalmazó termékek aránya: az európai minták körülbelül negyedében egyszerre többféle növényvédőszer is jelen van.

Egy nemrégiben közzétett jelentés szerint több mint 100 ezer (132 793) 2023-ban vett minta elemzésén alapszik. Bár a vizsgálatot évről-évre elvégző Európai Élelmiszerbiztonsági Hivatal (EFSA) kiemeli, hogy a minták döntő többsége a határértékeken belül van, a jelenleg is alkalmazott határértékek meglehetősen régi tanulmányokon és azon a téves feltevésen alapulnak, hogy az emberek egyszerre csak egyféle növényvédő szernek vannak kitéve. Ezt azonban maga az idei jelentés is cáfolja, hiszen nagyjából minden negyedik mintában találtak egyszerre többféle hatóanyagot.

A minták 58 százalékában nem volt kimutatható mennyiségű maradékanyag, 38,3%-ban pedig a jogszabályi határértékeken belüli mennyiséget találtak vegyszer maradékot, 3,7%-a haladta meg a határértéket, vagy volt eleve EU-ban tiltott anyag a tolerálható határon túl.

A legtöbb szennyezett minta körtéből és narancsból származik

Ijesztő, hogy a mintáknak több mint fele egyszerre többféle peszticidet is tartalmaz, vagyis a fogyasztók növényvédőszer-koktéloknak vannak kitéve.  A szennyezett minták aránya alig változott 2000 óta, a több komponenssel szennyezettek aránya kétszeresére emelkedett: a 2025-ös jelentés szerint ilyen volt a minták közel negyede.  A többféle növényvédőszer-maradékot tartalmazó minták nagy része (94%) feldolgozatlan termékből származott.

Vegyszerkoktélt legnagyobb számban ezekben a termékekben találtak:

  • kaliforniai paprika (5717 minta)
  • narancs (2756 minta)
  • citrom (2032 minta)
  • mandarin (1490 minta)
  • alma (1238 minta)
  • körte (1163 minta)
  • eper (1092 minta)

A feldolgozott termékek közül a legtöbb többféle maradékanyagot tartalmazó minta

  • aszalt szőlőfélék (pl. mazsola – 193 minta),
  • vörösbor (144 minta),
  • búzaliszt (78 minta) és
  • feldolgozott alma (45 minta) termékekből származott.

 

Fotó: Pixabay

 

Egyre több tudományos vizsgálat bizonyítja a vegyszerkoktélok kiemelt egészségügyi kockázatait

Számos szakmai szervezet és nemzeti hatóság fejezte már aggályát azügyben, hogy az EU egyáltalán nem veszi figyelembe, nem értékeli a növényvédő szerek kombinált kockázatainak hatását. Kutatások szerint a koktélhatás különösen a gyermekeknél és a várandós nőknél jelenthet jelentősebb kockázatot. Több peszticidnek való kitettség együttesen – még alacsony dózisban is – tanulási zavarokhoz, immunrendszer károsodásához és különféle ráktípusok kialakulásához vezethet, különösen korai életkorban.

A feldolgozott termékek közül a leggyakrabban az alábbiak voltak szabálytalanul növényvédőszerrel szennyezettek:

  • (sós/lében eltett) szőlőlevelek (az esetek 39%-ában),
  • kamillavirág (18,2%)
  • szárított zeller-, bazsalikom-, menta-, petrezselyem levelek (15–16%),
  • kömény- és koriandermag (10–13%)

A feldolgozatlan élelmiszerek (120 122 minta) csupán 3.7%-a volt szabálytalan. Itt a leggyakrabban szintén szőlőlevelek (20,2%), köménymag (12,9%), sárkánygyümölcs (12,1%) és csilipaprika (11%) volt szennyezett.

Bioélelmiszerek: általánosságban lényegesen biztonságosabbak

A 2023-ban vizsgált bio minták (7074 db) 80%-ban nem mutattak ki mérhető növényvédőszer-maradékot, 19%-ban volt kimutatható, de határértéken belüli maradék, és csak 0,9%-ban volt túllépés.

A bio-élelmiszerekben leggyakoribb kimutatott hatóanyag a biogazdálkodásban engedélyezett, ám toxikus hatással rendelkező réz (az esetek 94,6%-ában) valamint természetes eredetű vagy szennyeződésből eredő brómidion, klorát, etilén-oxid és higany volt.

A diszkontláncok legfrissebb akciós újságait itt találod. 

Kiemelt fotó: Pixabay

Hírlevél

Iratkozzon fel a hírlevelünkre és minden héten elküldjük a legjobb akciós újságokat!

Az adatkezelés részletei